V okolí Studené je poměrně hustá síť značených cyklotras.

Cyklotrasa č. 1162

Přímo přes Studenou probíhá cyklotrasa č. 1162 vedoucí od železniční zastávky Jihlávka, přes Kaliště, Klátovec, Horní Pole a ze Studené dále do Skrýchova.

Cyklotrasa č. 1163

Ve Skrýchově se cyklotrasa č. 1162 napojuje na cyklotrasu č. 1163, která vede z Mrákotína, přes Sumrakov, Skrýchov, Horní Němčice do Palupína, kde se napojuje na cyklotrasu č. 1113.

Cyklotrasa č. 1113

V Horním Poli (asi 2km od Studené) je možné napojit se na poměrně dlouhou a dobře značenou cyklotrasu č. 1113, která vede z Telče až do Jindřichova Hradce.

javorice

Nejvyšší vrchol Javořické vrchoviny (837 m) a současně celé Českomoravské vrchoviny leží asi 10 km severovýchodně od Studené. Vrcholek je ukryt v rozlehlém komplexu jehličnatých lesů, z něhož ční stožár televizního vysílače. Na jižním svahu, necelý 1 km pod vrcholkem, je výhledová plošina s výhledy k Telči. Asi 500 m pod vrcholem Javořice je na severozápadním svahu odpočinkové místo s pramenem známé jako Studánka Páně, která je opředena pověstí o léčivých účincích.

okoli 009

Přístup k vrcholku je možný po žluté turistické trase, nebo po zelené značce od Studené (cca 7 km). Motorizovaní návštěvníci mohou využít silnici z Telče až k Velkému pařezitému rybníku (asi 7 km severozápadně od Telče). Odtud vede k vrcholu zelená značka (asi 3 km).

okoli 003

Zcela nová rozhledna byla otevřena 1.7.2013 na Havlově hoře u obce Valtínov. Rozhledna poskytuje krásný výhled na oblast České Kanady. Je dobře dostupná z Valtínova, kde jsou dvě záchytná parkoviště a k rozhledně vedou směrovky (turistické značení se připravuje). Z okolních turistických cílů je zajímavý zejména nedaleký a oblíbený skalní útvar "Ďáblova prdel", nebo rybník Zvůle se skvělým koupáním.

okoli 004

Od Cyklopenzionu u Bohouše je možné dojet autem do Valtinova na záchtná parkoviště, nebo kolem po cyklostezce č. 1119 do Zvůle a následně na Rozhlednu u Jakuba.

panoramakopejtko1

Možnost koupání je přímo ve Studené v Kopejktově rybníku, který je vzdálen od Penzionu 0,7 km. Dále je možnost koupání na Chytrově.

chytrov

Na břehu Chytrovského rybníka je penzion, kde je možné navštívit i místní restauraci s kvalitní nabídkou české kuchyně.

Penzion Vám nabízí možnost nákupu rybářských lístků pro okolní rybníky. Ubytování v Cyklopenzionu u Bohouše v Jižních Čechách vás potěší příjemným prostředím s možností krásných rybářských zážitků. Dopřejte si relaxaci v jihočeské přírodě podle svých představ. Nejbližší rybářský revír k Cyklopenzionu u Bohouše je na Studenském potoku, rybářský revír 421 066.

M 421 066 - STUDENSKÝ POTOK 1, MO Studená, 16 km, 6.5 ha

http://www.mrk.cz/rybarske-reviry.php?id=1797

Na statku v Horních Dvorcích si můžete pochutnat na vynikajících sýrech. Jedná se o historický hospodářský dvůr vystavěný kolem již neexistující středověké tvrze v nádherné a nedotčené jihočeské krajině. Hlavní činností je sýrárna, která je v provozu od roku 2012 se zaměřením na ovčí a kravské sýry. Statek nabízí i jehněčí maso a uzeniny. Z Cyklopenzionu u Bohouše můžete ke statku vyrazit i pěšky, krásnou procházkou směrem na Bukovici a nebo po cyklostezce č. 1113.

tenis

Hosté Cyklopenzionu u Bohouše si mohou zahrát tenis na antuce (0,5 km). Nabízíme Vám možnost sportovního zážitku v krásném okolí Jížních Čech. Kurt je o standardní velikosti s velmi kvalitní a častou údržbou, přístupný od jara do podzimu. Dále je možnost občerstvení v přilehlé Jílemské hospůdce a pro hosty Cyklopenzionu u Bohouše se slevou 10%.

Kurt je přístupný jak občanům Jilmu, tak i široké veřejnosti.

Ceník

Cena 20,- Kč/hodina občané Jilmu
Cena 40,- Kč/hodina hosté
Cena 200,- Kč/2 hodinový limit pro čtyřhru
Cena 1000,- Kč/ den

Rezervace tenisového kurtu je možná u p. Josefa Matějíčka, tel.č. 728 317 586.

bezky

Okolí Studené je v zimním období velice vhodné pro klasický běh na lyžích díky obvykle dostatečné sněhové pokrývce (618 m n.m). Okolní terén je velice vhodný pro běžecké lyžování, neboť nabízí výběr z mnoha variant obtížností. Kdo si chce užít obtížnější terén se stoupáním vyrazí cestou na Javořici (nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny 837 m n.m., uprostřed neporušené přírody). Ten komu vyhovuje méně náročný běh, zvolí běžecké tratě po okolí Studené. V okolí Studené jsou barevným pásovým běžeckým značením vyznačené 3 běžecké stopy, které jsou v případě dobrých sněhových podmínek udržované a protahované pomocí sněžného skůtru. Dále v okolí Studené je mnoho neznačených stop, které vyšlapují sportovní milovníci tohoto sportu.

Vlek a sjezdovka ve Studené

 • Lyžařský vlek provozuje Obec Studená.
 • Parkování je zajištěno ze silnice Studená - Horní Pole.
 • Možnost občerstvení v chatě přímo na vleku.
 • Délka sjezdovky: cca 250m
 • Převýšení: cca 40m
 • Přepravní kapacita: 310 osob/hod.

Jedná se o krátkou sjezdovku s umělým osvětlením, v dolní části s prudším sklonem, vhodnou především pro začínající lyžaře a malé děti. Sjezdovka je pravidelně udržována. Doprava lyžařů na kopec je zajištěna pomocí Tatrapomy. U vleku je dozor, který v případě potřeby pomůže lyžaři s nasednutím a rozjezdem.

Sjezdovky v okolí

 • Mrákotín
 • Horní Radouň
 • Čeřínek
 • Nová Bystřice
 • Křemešník

Proč právě k nám?

Přivítá vás nově zrekonstruovaná chalupa v obci Studená. Ideální místo v kraji rybníků a lesů láká ke koupání, sběru hub a cykloturistice.

Chalupa má 3 dvoulůžkové pokoje se sociálním zařízením (sprchový kout, WC) a televizí, vybavenou kuchyň lednicí pro každý pokoj, mikrovlnou troubou, rychlovarnou konvicí, elektrickou troubou a sklokeramickou deskou. Kuchyň a pokoje odděluje prostorná chodba, která slouží i jako úschovna kol. Venku je k dispozici zastřešená terasa s grilem. Vytápění centrálním plynovým kotlem, v koupelnách podlahové. Prostory penzionu jsou pokrity WiFi signálem pro připojení k internetu. V ceně jsou zahrnuto ložní povlečení, ručníky a utěrky v kuchyni.

Obec Studená leží na úpatí nejvyššího vrcholu českomoravské vrchoviny Javořice (807 m n. m.) uprostřed krásné přírody. Okolí je ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku. V zimě jsou zde běžkařské stopy i upravené sjezdovky v Mrákotíně (600m dlouhá sjedovka s pomou). V obci najdete dva obchody s potravinami a zeleninou, cukrárnu, lékárnu, poštu a restauraci.

Na výlety můžete do nedaleké Telče (v létě se zde pořádají na zámku a na náměstí kulturní programy), Dačic (zámek, muzeum tužek), Stráže nad Nežárkou, Jindřichova Hradce, na zámek do Žirovnice a hrad Roštýn. Je možné se svést vlakem na úzkorozchodné trati, popř navštívit operní představení Nabucco. Z blízkého okolí jsou zajímavé Počátky - lázně Svatá Kateřina, rozhledna U Jakuba, zámek Český Rudulec (tzvn. Malá Hluboká). Je možné také ochutnat výrobky z nedaleké ovčí farmy, či se vykoupat v rybníce Chytrov.